Elinizde ki yüksek boyutlu videoları sevdiklerinizle arkadaşlarınızla paylaşmak istiyorsunuz fakat sosyal paylaşım sitelerinde ki sınırlamalara mı takılıyorsunuz? Yoksa uzun süren videoları yüklerken beklemekten mi sıkılıyorsunuz? İşte bu ve buna benzer sorularınıza çözüm olacak bir programı sizlere tanıtmak istiyorum. Programımızın adı VirtualDub.

VirtualDub programının avantajlarını ve kısaca tanıtacak olursak, programımızla yüksek boyutta ki videolarınızı düzenleyip minimum seviye MB düşürebilirsiniz. Üstelik bu küçültme işlemini yaparken orjinal videonuz da hiç bir görüntü kalitesi düşüşü yada ses kalitesi düşüşü yaşamazsınız. Programımız sadece bu özelliklerle sınırla kalmayıp daha bir çok düzenlemeyi de beraberinde getiriyor. Örneğin video netliğinizi optimize ederek hd kalite de orjinal bir video yapabilirsiniz. Yada ses kalitesi düşük olan bir videonuzu düzenleyip ses kalitesini yükseltebilirisiniz.

virtualdub

Ben VirtualDub programı ile yüksek boyutta ki videolarımızı nasıl küçültebiliriz bunu anlatacağım. Sırası ile tarif ettiğim gibi yaparsanız eğer 250 MBlik bir videonun boyutunu rahatlıkla 15 MB kadar düşürebilirsiniz. Yazımızın en altında VirtualDub programının download linkleri var, bilgisayarınızda kurulu değilse indirip kurabilirsiniz. Programın kullanımı kadar kurulumu da çok basit, rar/zip içerisinde ki dosyaları “Buraya çıkart” (Extract files..) diyerek çıkartıyoruz ve daha sonra klasörüne girip “VirtualDub” simgesine tıklayıp programını başlatıyoruz.

VirtualDub programını açıyoruz sol üst köşeden “File” seçeneğine tıklıyoruz ve oradan da “Open file video” diyoruz ve mbsini düşürmek istediğiniz videomuzu seçiyoruz.

5.sırada ki “Video” kısmına tıklayıp “Select video” seçeneğine tıklıyoruz. Açılan ufak ekran listesinde “Xvid MPEG-4 Codec” kısmına 1 kere tıklıyoruz ve hemen sağ tarafında ki “Configure” sekmesine tıklıyoruz. Ve karşımızda ufak bir pencere daha çıkıyor. Burada “Target Quartizer” kısmına 4.00 değerini giriyoruz ve üstte ki “More” sekmesine tıklıyoruz. Yeni açılan pencereden “MPEG4 Simple @ L5” seçiyoruz ve tamam diyoruz. Daha sonra 2. ufak pencere tekrar karşımıza çıkıyor buradan bu sefer “More”nin altında ki “Calc…” sekmesine tıklıyoruz. Açılan ufak ekranda en aşağı “Audio” kısmına geliyoruz ve orada “Avg bitrate (kbps)” seçeneğini sağında ki değeri “128” yapıyoruz. Bunun yapmamızın sebebi de orjinal videomuz da ki ses kalitesini korumak ve cızırtıları engellemek. Bütün bu adımları uyguladıktan sonra onay kısımlarını da OK, Tamam diyerek onaylıyoruz ve video ekranımıza dönmüş oluyoruz.

Video ekranında tekrar sol üst köşede ki “File” seçeneğine tıklıyoruz ve açılan seçeneklerden “Save as AVI” tıklıyoruz ve video boyutunu düşürme işlemini başlatmış oluyoruz. Ekrana bir gösterge çıkacak onun dolmasını bekliyoruz. Gösterge dolduktan sonra orjinal videomuzun boyutunun büyük bir ölçüde düştüğünü görebilirsiniz.

VirtualDub 32bit (86 versiyon) indirmek için [button_round color=”blue” url=”http://sourceforge.net/projects/virtualdub/files/virtualdub-win/1.10.4.35491/VirtualDub-1.10.4.zip/download”] TIKLAYIN [/button_round]

VirtualDub 64bit (86 versiyon) indirmek için [button_round color=”blue” url=”http://sourceforge.net/projects/virtualdub/files/virtualdub-win/1.10.4.35491/VirtualDub-1.10.4-AMD64.zip/download”] TIKLAYIN [/button_round]

[notification type=”standard”] Not: VirtualDub programı ile ilgili anlamadığınız yada yapamadığınız bir şey olursa yazımız altında ki yorum kısmından sorununuzu belirtebilirsiniz. Sorununuza en kısa sürede cevap verilip geri dönüş yapılacaktır.  [/notification]

Bu alana reklam verebilirsiniz!