Başlıktan da anlaşılacağı üzere Tib’in twitter için koyduğu yasağı Anayasa mahkemesi verdiği kararla kaldırdı. Seçimden sonra ne hikmetse Anayasa mahkemesi iletişim özgürlüğünün engellendiği gerekçesi ile yasağı kaldırıyor. Acaba neden seçim öncesi bu karar alınmadı? Yada bozulmadı? Anayasa mahkemesinin verdiği karardan sonra TİB nasıl bir yol izleyecek ilerleyen zamanlar da göreceğiz.

twitter yasağı kalktı

Geçelim haberimizin detaylarına;

Anayasa Mahkemesi, sosyal paylaşım sitesi Twitter’a erişimin engellenmesiyle ilgili yapılan başvurularda başvurucuların haklarının ihlal edildiğine karar verdi. Karar, oybirliğiyle alındı.

Yüksek Mahkeme, başvurucuların haklarının ihlal edildiğini, erişimin engellenmesinin, ifade özgürlüğünün ihlali anlamına geldiğine karar verdi.

Mahkeme, hak ihlalinin giderilmesi ve gereğinin yapılması için kararı, TİB ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına gönderdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ile Kerem Altıparmak ve Yaman Akdeniz, erişim yasağının kaldırılması için Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapmıştı.

Türkiye’de yaklaşık 15 milyon kişinin kullandığı Twitter’a 20 Mart’ta erişim yasağı getirilmişti.

Ankara 15. İdare Mahkemesi, “erişimin gerekçesiz olarak yasaklanmasının hukuk devleti ilkesine aykırı olduğunu” vurgulayarak, erişim yasağıyla ilgili kararın yürütmesini durdurmuştu.

Mahkemenin kararına rağmen yaklaşık 15 gündür Twitter’a giriş yapılamıyor.

Bu alana reklam verebilirsiniz!