Bilgisayarımızın ve daha bir çok teknolojik cihazın donanımlarından birisi olan klavye de bir çok virüs sağlımızı tehdit ediyor. Evet yanlış duymadınız klavye ve klavyeli bütün cihazlar da sağlığımızı büyük ölçüde tehdit edecek bir çok virüs bulunuyor. Bu nasıl mı oluyor?

Kullanmış olduğunuz cihazların klavyeleri (bilgisayar, telefon, laptop, notebook) ortamın ve kullanım durumuna göre bir çok mikroba ev sahipliği yapıyor. Kullandığınız cihazların bir çoğunun tuşları arasında minimlik santimlik boşluklar bulunuyor. İşte bu boşluklar zamanla ortamın havasına, kullanım tarzına göre toz ve kirle doluyor. Bir süre sonra klavyenizin içinde biriken toz ve kırıntılar kalıplaşarak klavyenizin takılmasına hatta bozulmasına yol açıyor.

Bu iğrenç duruma 5-6 aydır evde kullanmış olduğum klavyem de şahit oldum 🙂 Titiz birisi olduğum için evde ki masaüstü bilgisayarımın klavye ve mouse’unu düzenli olarak değiştiriyorum. Fakat bu sefer aldığım microsoft’un klavyesi‘nden hiç memnun değildim. Değiştirdiğim eski A4Tech klavye mi henüz atmamıştım ve temizleyip belki yeniden kullanabilirim dedim aynı modeli alana kadar. Tüm hazırlıklarımı yapıp klavyenin vidalarını vs. söktükten sonra sıra tuşları çıkartmaya gelmişti, tuşları çıkartırken ufak tefek kir ve tozla karşılaşıyordum lakin klavyenin tuşlarının olduğu kalıba geldiğimde karşılaştığım manzara beni benden almıştı. Bir klavyenin içi bu denli çekici iştah açıcı olabilir miydi bu soruyu kendime sorup durdum 🙂 Yanıtını aşağıda ki resmi görünce sizden de almak isterim doğrusu 🙂

a4tech klavye

5-6 aylık bir klavye ev ortamında bu hale nasıl gelir inanın hiç aklım almıyor. Bilinen tek bir gerçek var o da düzenli ve sürekli olarak kullandığımız klavyeli donanımların gerçekten birer mikrop yuvası olduğu. Yüzeysel olarak temizlediğimiz bilgisayar donanımları ve kasaları ciddi anlamda teknik serviste bakıma ve temizliğe alınmalı. Eğer kendi sağlığınızı ve çocuklarınızın sağlığını düşünüyorsanız bu duruma özen göstermelisiniz.

Size tavsiyem düzenli olarak 5-6 yada daha kısa süre de masaüstü bilgisayarınızın klavye ve mouse’unu yenisi ile değiştirmeniz. Ayrıca laptop, cep telefonu ve notebook cihazlarının da bakımlarını yaptırarak içlerini temizletmeniz hem hijyen açısından hemde kullandığınızın cihazın ömrünü uzatmak açısından faydanıza olacaktır. Donanım değişikliklerinin masrafları yada zahmetleri gözünüzü korkutmasın, çünkü bu mikropların daha sonradan yol açacağı sağlık problemleri, masrafları ve zaman kaybı inanın bana hiç bir şeyle boy ölçüşemez. Bol hijyenli ortamlar diliyorum 😉

Bu alana reklam verebilirsiniz!