Bu yazımızda başlıkta da belirttiğimiz gibi Horlama ile nasıl başa çıkabiliriz, çözümü nelerdir bunu ele alacağız. Tamamen doğal yollardan ve evimizde rahatlıkla bulabileceğimiz araç ve gereçlerle horlama sorununu çözeceğiz. Horlama sorununun çözümüne geçmeden önce wikipedia alıntısı bir yazı ile 3-4 başlıkta Horlama ve horlamanın nedenlerini kısaca öğrenelim.

horlama

Horlama nedir?
Horlama, genellikle uyku boyunca solunum yolu boşluğunun yutak bölgesindeki, anatomik yumuşak dokuların gevşemesi nedeniyle meydana gelen hava yolu daralması, hava akımı hızını arttırır. Dar bir pasajdan hızla geçen hava; üst solunum yolunun desteksiz dokularını (yumuşak damak, küçük dil gibi) titreterek gürültülü sesler ortaya çıkarır.

Horlamanın başlıca nedenleri nelerdir?
Aşırı alkol kullanma, sigara içme, yorgunluk, kötü beslenme, şişmanlık, yumuşak damak kısmının gerginliğini kaybettirerek horlamaya sebep olurlar. Burun tıkanıklıklarında, şiddetli grip ve bademcik iltihaplarında, burundan nefes almanın engellenmesiyle horlama ortaya çıkabilir.

Horlamanın zararları nelerdir?
Horlama, uyuyan şahıs için bir problem teşkil etmeyip, evli çiftlerde ve topluca yatılan yerlerde diğer şahısları rahatsız etmesi bakımından önemlidir.

Horlamanın bilimsel çözümleri nelerdir?
Tedavisinde asıl prensip, sebep olan rahatsızlığı iyileştirmektir. Horlayan şahısları yan çevirmek, çenesini yukarı kaldırmak, yastığını yükseltmek ve burundan nefes almasını kolaylaştıran diğer metotlara başvurmak şahsın horlamasını keser.

horlamanın çözümü

Evet başlıkları incelediğimiz de Horlama ile ilgili genel bir bilgiye sahip olduk. Hatta ve hatta son başlıkta bilimsel çözümünü bile görmüş olduk. “Peki sizin bu bilimsel çözümün dışında önereceğiniz tedavi çözümleri neler” diye içinizden geçirdiğinizin farkındayım. 😉 Aslında bizim çözüm yöntemimiz de bilimsel çözüm yönteminden pekte farklı değil. Bilimsel çözüm yollarında horlamayı azaltmanın daha uzun sürdüğünü kimi zaman da sonuçsuz kaldığını söyleyebiliriz. Bizim tekniklerimiz ile horlama sorununa daha kısa yoldan ve etkili bir biçimden son verebileceksiniz. Lafı daha fazla uzatmadan horlama sorununun çözümüne geçelim.

1. Horlayan şahısları yan çevirmek. Bu yöntemde horlayan şahısı yan çevirmek hiçte kolay olmayacaktır. Özellikle bayan arkadaşlar için. En etkili çözümü sol yada sağ elimizin, bilek ve baş parmak bitiminin arasında kalan kemikli bölümle horlayan kişinin belinin tam ortasına teknik bir şekilde vurmaktır. Bunu yaptığınız da horlayan şahıs hiç bir şey hissetmeden rahat bir şekilde kendiliğinden yan dönecektir.

2. Horlayan kişinin çenesini yukarı kaldırmak. Bu yöntem 1. yönteme oranla daha basittir. Horlayan şahısın kafasını yukarı doğru kaldırmak için kafasının arkasından baş ve işaret parmaklarımızı birleştirip, iki parmağımızın arasına uyuyan kişinin bir tutam saçını sıkıştırıp geriye doğru hafifçe çekiyoruz. Bu yöntemle uyuyan kişinin kafası yukarı doğru kalkmış olacak ve uzun bir süre o şekilde duracaktır.

3. Bu yöntemimiz ise benim evde sıklıkla kardeşim üzerinde uyguladığım ve çok etkili olan bir yöntemdir. Diğer iki yöntemi de kapsayacak olan bu yöntem de ayağınızda bulunan çoraplardan birisini çıkartıp (sol yada sağ hiç fark etmez) horlayarak seramoni veren şahsın burun deliği ve dudağı arasına koyuyoruz. Bu yöntem için özellikle 3-5 gün giyilmiş bir çorabı saklayıp daha etkili bir sonuç elde edebilirsiniz.

4. Yorganı/battaniyeyi çekmek. Bu yöntem de en basit yöntemlerimizden birisidir. Horlayan kişinin üzerinde ki battaniye yada yorganı yukarıdan aşağı doğru şiddetli bir şekilde çekiştiriyoruz ve horlayan kişiyi sarsıyoruz. Horlayan kişi kısa sürede tepki verip yan dönecektir.

5. Ayak gıdıklamak. En etkili çözümlerden birisi daha, horlayan kişinin ayağına herhangi bir cisim yardımı ile 2-3 defa aşağı yukarı sallamak sureti ile dokunduruyoruz. Horlayan şahıs bu yöntemimize de en kısa sürede tepki verecektir emin olabilirsiniz.

horlamanın tedavisi6. Horlayan kişinin burnunu kapamak. En etkili ve kesin çözümü en sona bıraktım, horlayan kişinin burnu sol yada sağ elimizin işaret ve baş parmakları arasına alınarak kapatılır. Uyuyan kişi kısa sürede havasız kalır ve hemen uyanarak tepki verir. Bu taktiğimizin en güzel yanlarından biriside, havasız kalan kişinin tepki vermemesidir. Havasız kalıp tepki vermeyen kişiden kökten kurtulmuş oluyoruz. Bu yöntem ilk başlarda sizi psikolojik ve ruhsal açıdan sarsıntıya sokabilir ama ilerleyen günlerde bu sorunları aşacağınızdan emin olabilirsiniz.

Evet arkadaşlar, horlamanın bilimsel çözümleri haricinde tekniksel çözümlerini de yazımız da öğrenmiş olduk. Üstelik bu çözümlerimizi kadın erkek ayrımı olmadan horlayan her şahıs üzerinde rahatlıkla uygulayabiliriz. Hiç bir yan etkisinin olmayışı da tekniğimizin avantajlarından birisidir.

Horlama ile başa çıkmanın yolları yazımızı şimdilik burada sonlandırıyoruz. Yeni teknikler geliştirdiğimiz de yine sitemizden sizlerle paylaşacağız. Horlamanın olmadığı huzur dolu geceler dileğiyle sağlıcakla kalın.

Bu alana reklam verebilirsiniz!