Blogspot kullanıcıları (blogger) bilirler ki bir kaç zaman önce blogspot .com olan uzantısın da bölgesel değişikliklere gitti. Blogspot uzantılı hangi siteye girerseniz girin tarayıcınızda ki com uzantısı otomatik olarak bulunduğunuz ülkenin lokasyonunu alıyor ve otomatik olarak değişiyordu. Yani şöyle ki Türkiye’den x bir blogspot sitesine girdiğiniz zaman bu hangi ülkenin olursa olsun fark etmiyor otomatik olarak com.tr oluyor.

blogger

Bu köklü değişiklik ilk başlarda hiç bir blogspot kullanıcısının dikkatini çekmemişti. Ta ki alexa ve pr değerlerinde ki değişiklikleri fark edene kadar. Çoğu kullanıcı daha ne olup bittiğini anlayamadan şaşkınlık içerisine düşmüştü. Peki blogspot neden böyle bir algoritma değişikliğine gitmişti? Hemen bunun açıklamasını sitesinden soru cevap şeklinde şöyle açıklamıştı;

Blog’um neden ülkeye özgü bir URL’ye yönlendiriyor? (ccTLD)

S: Neden bir URL değişikliği görüyorum?
C: Okuduğunuz bir blog’un web sitesi adresi sizi ülkeye özgü bir alan adına yönlendirilebilir. Örneğin, Avustralya’da bulunuyorsanız ve [blogadı].blogspot.com blog’unu görüntülüyorsanız [blogadı].blogspot.com.au blog’una yönlendirilebilirsiniz. Ülkeye özgü alan adı, o anda bulunduğunuz ülkeye karşılık gelecektir.

S: Bu neden yapılıyor?
C: Bunu yerel içerik yönetimi için daha fazla destek sağlamak için yapıyoruz. Yerel yasaları ihlal eden bir kaldırma isteği alırsak, söz konusu içerik bu yasaların geçerli olduğu yerel alan adlarında bulunan okuyucular için artık kullanılabilir olmayabilir. Bu güncelleme, değişmemiş olan ifade özgürlüğü ve tartışmalı içerik konusundaki yaklaşımımıza uygundur.

S: Bu değişikliği nerede göreceğim?
C: Bu değişiklikleri aşamalı olarak açıklıyoruz, bu nedenle gelecek aylarda ülkeye özgü alan adlarının başka ülkelerde de uygulandığını göreceksiniz.

S: Google içerik kaldırdığında bunu blog sahiplerine bildiriyor mu?
C: Evet. Bir blog’dan içerik kaldırıldığında, yazarı ve varsa hesap yöneticileri e-posta ile bilgilendirilir ve Blogger kumanda panellerinde bir mesaj görürler.

S: Blog’dan bir yayın kaldırıldığında okuyucu ne görür?
C: Herhangi bir nedenle bir blog’dan içerik kaldırıldığında, bu içeriğe erişmeye çalışan okuyucular içeriğin kaldırıldığını belirten bir mesaj görürler. Blogger ile ilgili aldığımız her kaldırma bildiriminin kopyası web sitelerinde yayınlanması için Chilling Effects ‘e gönderilir. Ayrıca, yılda iki kere Şeffaflık Raporumuzda resmi makamların içerik kaldırma taleplerinin sayısını ve niteliğini açıklamaktayız.

S: ABD dışındaki kullanıcılar yine de hizmetin .com alan adlarına erişebilir mi?
C: Evet, herkesin, her zaman blog’un .com sürümüne giden http://[blogadı].blogspot.com/ncr adresini yazarak Blogger blog’larının .com sürümünü görüntülemesine izin veririz. “Ülke yönlendirmesi olmaması” (ncr), Blogger’ın, kullanıcıları blog’un yerel sürümüne yönlendirmesini geçici olarak engelleyecektir.

S: Bunu blog’un tamamı yerine tek bir yayın URL’si için nasıl yaparım?
C: Belirli bir yayına erişmek için ülkeye özgü alan adından hemen sonra /ncr/ yazın. Örneğin, [blogadı].blogspot.com/examplepage, [blogadı].blogspot.com/ncr/examplepage olarak girilmelidir.

S: Bu değişiklik blog’umu nasıl etkiler?
C: Blog sahipleri blog’larında görünür bir değişiklik farketmeyecekler, ancak okuyucular bulundukları ülkeye bağlı olarak ülkeye özgü alan adını farkedebilirler. Blog yazarları ve/veya sahipleri içeriklerini Blogger.com’dan yönetmeye ve düzenlemeye devam edecek. Yerel yasalara aykırı bir içeriği kaldırdığımızda, bunu yalnızca ülkeye özgü alan adı için yapıyoruz.

S: Özel alan adına sahipsem ne olur?
C: Özel alan adları bu değişiklikten etkilenmez.

S: Bu durum, blog’umdaki arama motoru optimizasyonunu etkiler mi?
C: Bu değişiklikten sonra tarayıcılar, birçok farklı alandaki Blogspot içeriğini bulacaktır. Farklı alan adlarında içerik kopyalarının barındırılması arama sonuçlarını etkileyebilir. Blogspot içeriğinin birden çok alan adında barındırılmasından kaynaklanan olumsuz sonuçları en aza indirmek için elimizden geleni yapıyoruz.

Gördüğünüz gibi bunun nedenini Bunu yerel içerik yönetimi için daha fazla destek sağlamak için yapıyoruz. Yerel yasaları ihlal eden bir kaldırma isteği alırsak, söz konusu içerik bu yasaların geçerli olduğu yerel alan adlarında bulunan okuyucular için artık kullanılabilir olmayabilir. Bu güncelleme, değişmemiş olan ifade özgürlüğü ve tartışmalı içerik konusundaki yaklaşımımıza uygundur. olarak açıklıyor. Peki bu durumun blogspot ile çalışmalarını sürdüren webmaster kullanıcılara ne gibi bir avantajı oldu? Kocaman bir HİÇ..!

Peki bu gereksiz değişiklikten kurtulmanın yolu var mı? Kesinlikle evet 😉 Blogunuzu tekrardan eski ayarına getirip alexa ve pr değerinize kavuşmak istiyorsanız aşağıda ki işlemi temanız da uygulayarak bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Şablon>Şablonu Düzenle>kodunun hemen altına aşağıda ki kodu ekleyin ve blogspot da ki com.tr uzantısı saçmalığından kurtulun.

[notification type=”standard”]<script type=’text/javascript’> var str= window.location.href.toString(); if ((str.indexOf(‘.com/’))==’-1′) { var str1=str.substring(str.lastIndexOf(“.blogspot.”)); if (str1.indexOf(‘/’)==’-1′) { var str2=str1; } else { var str2=str1.substring(0,str1.indexOf(‘/’)+1); } window.location.href =window.location.href.toString().replace(str2,’.bl ogspot.com/ncr/’); } </script>[/notification]

Evet arkadaşlar bu yaptığımız ufak değişiklikle artık her şey eskisi gibi olacaktır. Bu yaptığımız yöntemin blogspot sitelerimize herhangi bir zararı olmayacaktır gönül rahatlığı ile uygulayabilirsiniz.

Bu alana reklam verebilirsiniz!