teknolojinin nimetleriHer ne kadar iğrenç bir seçim sonucundan sonra güne başlamış olsam da güneşin göz alıcı parıltısı ve sıcaklığı ile karşılaşmak güne başlamak çok güzel bir duyguydu. Hazır evde de kimse yok şöyle bi güzel odamı toparladım camları komple açtım mis gibi havayı odamdan içeri konuk ettim, e tabi içimi de doldurmayı ihmal etmedim.

Uykunun tembelliğini yüzümü gözümü yıkarak attım ve biraz daha kendime geldim. Hemen elektrikli süpürgeyi aldım ve odamın en ücra köşesine kadar bir güzel temizlik yaptım. Daha sonra da istikrarlı bir biçimde ve üşenmeden bilgisayarımı ve bilgisayar masasını da sildikten sonra odamın temizlik kısmını halletmiş bulunuyordum. Sıra kişisel temizliğime gelmişti 😉 onu da bilare hallettikten sonra kahvaltımı da yapıp en sevdiğim kısım olan bilgisayar başına geçmenin vakti gelmişti geçiyordu bile.

Büyük bir hevesle açtığım bilgisayarım da dakika 1 gol 1 hesabı Ekran çözünürlüğü sorunu ile karşılaşmıştım ve artık sinirden kendi kendime konuşmaya başlamıştım. Ne yaptıysam o ekran çözünürlüğü eski haline gelmiyordu benle inatlaşıyordu resmen. Bilgisayarı kırmadan son bir çare olarak Türk çözümüne başvurdum ve reset atıp yeniden açtım. Ta taaaa her şey gayet normaldi eskiye dönmüştü, sanki benle inatlaşan bilgisayar gitmiş yerine yenisi gelmişti.

İlk bilgisayar şokunu da atlattıktan sonra keyfime kaldığım yerden devam edip blöguma iktidar ve seçim sonuçları ile ilgili yazı yazmakla başlamak istedim. Velakin adil kullanım kotası adı altında ki saçma sınırlamanın bu ay ki kısmını doldurmuştum ve resmen eskiden olduğu gibi 128k hızında internete bağlanmaya çalışıyordum. E arkadaş bir gmail bile mi açılmazdı!? 8 mbit den 3 mbit e düşürülen hızımla gmail vs. açamıyorsam bu büyük bir sorun. Biz ki hayatımıza daha fiber internetleri dahil etmeden önce 128k ve 1 mbit hızlarla uçuyorduk işlerimizi hallediyorduk. Şimdi gelişen bilgisayarlarla, telefonlarla 3 mbit hızında bile işlerimizi göremiyorsak çok büyük bir sorun var demektir.

Tabi yeniden kendi kendime söylenmeye başlamıştım ama bu sefer sınırları fazlası ile aşmıştım ve Smile Adsl firmasına verip veriştiriyordum, hazır evde de kimsecikler yok rahat rahat sövüyordum. Ohh be dünya varmış hem 30 Mart seçimini hemde internet sansürünü bir güzel elden geçirmiştim ve rahatlamıştım.

O kadar sövmek beni kesmediği için “e birazda müşteri temsilcisi ile sövüşüp” rahatlayayım dedim ve Smile adsl müşteri hizmetlerini (sözde müşteri hizmetleri) aramaya karar verdim. Yollu telesekterin sesi ile yine saçma sapan tuş yönlendirmelerinin olduğu “Müşteri hizmetleri oyununu” oynmaya başlamıştık. Sonuna kadar dinlediğim teleksekreter ses kaydında “Sövmek için falanca tuşa basın” hizmetini bulamadığım için bende, bu halimden anlasa anlasa teknik destekte ki ibişler anlar dedim ve onlara bastım, yani tuşa. Fekat yollu telesekreter basışımdan hoşlanmış olacak ki yakamı bir türlü bırakmıyordu. Dönüp dolaşıp gevşek ses tonuna maruz kalıyordum. Ee baktım daha bağlanmadan telesekretere sövmeye başlamışım, bari basayım herhangi bir tuşa da o bölümdeki arkadaşta bu yaratıcı nimetten faydalansın. Bastım rastgele bir tuşa (tuş dediğime bakmayın dokunmatik yani :p ) Oh şükür bir erkek sesi, erkek erkeğin halinden anlar rahat rahat sövüşürüz dedim lakin arkadaş pek uysal çıktı, suça ortak olmak istemedi. Anlattım bir güzel derdimi;

Ben:2 haftadır teknolojiden soğuttunuz ak. Bu nasıl bir bölgesel bakım çalışmasıdır.
İbiş: Bölgeniz bakım çalışması gözükmüyor.
Ben: O zaman o yollu telesekreteriniz neden öyle diyor? 2 hafta öncede aradığımda böyle söylemişti bende düzelir geçici bir sorundur diye kapamıştım.
İbiş: Ses kaydından kaynaklı bir problem olmuş olabilir.
Ben: Problemleriniz hiç bitmiyor ki aq. Ne zaman Smile Adsl’i birilerine önersem sorun yaşamaya başlıyorum. 5 senedir sorun yaşamıyorum dedikçe siz özellikle sorun yaşatıyorsunuz. Smile Adsl’i kullanmam için iyi bir sebep söyleyin de ona göre sözleşmemi iptal etmeyeyim!?
İbiş: Ee kem küm, bağlantınız da sorun gözükmüyor Ali bey.
Ben: Sorun zaten sistem de, bağlantım ile ilgisi yok ki. Bu ses kaydını dinleyen üst yöneticilerinde sionuzun da hizmetinizin de aq. Dıt dıt dıt…

söverek rahatlamanın gücüne ve gerçekliğine müşteri hizmetleri sayesinde varıyoruz. Günümüz de Teknoloji‘nin bize rahatlık getirmesi gerekirken bin bir türlü sorun getirmesi ve buna bir çözümün hala bulunamamış olması inanın içime su serpiyor 😉 Sorunun hala neyden kaynaklı olduğunu bulabilmiş değiliz. Ne var elimde? Sıfıra sıfır elde var sıfır. Günümün içine ettikleri de yanlarına kar kaldı.

Hijyen ve bol güneşle başladığım bugüne mutluluğa, hayatımızın her alanına soktuğumuz Teknoloji‘nin içine etmesi ile devam etmeye çalışıyorum.

Bu alana reklam verebilirsiniz!