Evet başlıkta da belirttiğim gibi “yine açılmıyor” Canım Türkiye’m de gün geçmiyor ki yüreğimiz yeni ölüm haberleri ile yeni patlamalarla yanıp tutuşuyor.

Ankara’da yaşanan bombalı saldırı (10.10.2015 tarihli) sonrası en büyük sosyal medya siteleri olan Facebook ve Twitter sitelerine erişim sağlanamıyor.

Ülkeyi derinden etkileyen olaylarda ki bunun en büyük örneği Taksim Gezi Parkı eylemlerinde yaşanmıştır.

sosyal medya siteleri herkese açık olduğu için ve kişilere daha kolay ulaşıldığı için eylemciler tarafından kullanılıp, kimi zaman bir yardım çağrısı kimi zamanda bir örgütlenme çağrısı olarak kullanılmaktaydı.

facebook-twitter-sitelerine-giremiyorum

Ankara’da ki patlama sonrası RTÜK geçici yayın yasağı uyguladı. Uygular uygulamaz da Twitter ve Facebook sitelerine girişlerde sorunlar yaşanmaya başlandı. ESB (Erişim Sağlayıcıları Birliği) genel sekreteri Bülent Kent, bu durumun RTÜK ile yada Erişim Sağlayıcıları Birliği ile hiç bir ilgisi yoktur. Sosyal mecralar Twitter ve Facebook için her hangi bir yasak herhangi bir mahkeme kararı olmadığını bildirdi.

Facebook ve Twitter sitelerinde ki sorunun kaynağı büyük ihtimalle ya yoğunluktan yada internet servis sağlayıcı firmalarına gelen baskılar yüzünden yaşanıyor. Facebook ve Twitter siteleri eski haline ne zaman döner, ne zaman sorunsuz bir şekilde giriş sağlanır bilinmez. Konu ile ilgili Twitter ve Facebook basın sözcülerinden de herhangi bir açıklama yapılmadığını belirtmek isterim.

Bu alana reklam verebilirsiniz!